Warsztaty dla dorosłych odbywają się w poniedziałki, środy i piątki w godz. 19:00- 21:00.
Pracownia działa na zasadach klubowych - co to oznacza?
Większość z osób, które do nas przychodzą bardzo szybko poznają podstawowe zasady pracy z gliną. W czasie pracy twórczej wymieniają się swoimi doświadczeniami i wzajemnie pomagają, dzięki czemu budują wzajemną sieć wsparcia i ucza sie od siebie nawzajem. Jako organizacja pozarządowa, staramy się popularyzować rekodzieło ceramiczne i obniżyć koszty dla naszych odbiorców do minimum. Dlatego też wprowadziliśmy nowe zasady korzystania z pracowni. Kazdy kto do nas przychodzi wnosi opłatę członkowską w wysokości 30 zł raz w miesiącu. W ramach tej opłaty może przychodzic w każdym z wymienionych wyzej terminów. Ponadto kazdy płaci tylko i wyłącznie za zużyty materiał. Proszę koniecznie przeczytać regulamin (regulamin znajduje się na dole strony zaraz pod zdjęciami). Znajdują się tam wszystkie informacje o opłatach.
Informacja dla początkujących
Osoby początkujace mogą dołączyć w każdym momencie do dzaiałań klubowiczów. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie i poinformować nas o chęci uczestniczenia w warsztatch po raz pierwszy, wynika to z tego, że chcemy osobiście zapoznać Państwa z zasadami pracy w pracowni . Na kolejne warsztaty można już przyjśc w dowolnym czasie, działalności klubu bez zapowiedzi. Osoby początkujące wiele wynoszą ze wspólnej pracy z innymi bardziej doswiadczonymi klubowiczami, dlatego też warto rozpocząć przygodę z ceramiką zdobywając praktyczne umiejętności od osób bardziej doświadczonych. Wszystko to sprzyyja również nawiązywaniu pozytywnych relacji na bazie wspólnych zainteresowań. Zapraszamy!!!
Kilka słów o ceramice
Tworzeniem unikatowych prac z gliny może zajmować się każdy, bez ograniczenia wieku. Szczególnie dla dorosłych mamy bogatą ofertę propozycji wytwarzania i zdobienia ceramiki przy użyciu różnych technik. Każdy kto do nas zawita może zapoznać się z następującymi technikami :
lepienie z płatków gliny przy użyciu szablonów;
lepienie z wałeczków;
modelowanie w bryle;
toczenie na kole garncarskim;
wyciskanie kształtów przy użyciu form gipsowych;
odlewanie w formach gipsowych.
Jak Państwo widzicie metod powstawania ceramiki jest wiele i każdy dopasuje coś do swoich predyspozycji i umiejętności. Piękna ceramika niekonieczne powstaje tylko i wyłącznie poprzez ręczne formowanie, można też wykorzystać formy gipsowe i skupić się na dekoracji , przy wykorzystaniu następujących metod:
zdobienie farbami podszkliwnymi za pomocą pędzli i przy użyciu stempli;
zdobienie angobami (rodzaj płynnej glinki barwnej);
zdobienie gotowych wyrobów (białych) farbami naszkliwnymi;
wykańczanie ceramiki przy użyciu specjalnej glinki dającej się polerować;
wykańczanie ceramiki przez szkliwienie.
Ostatnia metoda daje nam nieskończone możliwości kolorystyczne poprzez mieszanie, nakładanie na siebie różnych szkliw oraz sposoby szkliwienia (zanurzenie, natrysk, polewanie, nakładanie pędzlem).